Politechnika Krakowska zawsze była bliska Panu Profesorowi. Jako Rektor, zawsze stawiał na pierwszym miejscu jej dobro i dynamiczny rozwój, wykazując przy tym szczególną troskę o pracowników i studentów. Profesor był niezwykłą postacią i Jego odejście to duża strata nie tylko dla społeczności akademickiej Państwa Uczelni, całego środowiska naukowego, ale także dla Krakowa i Jego mieszkańców. W jakże wielu obszarach odnajdujemy wartościowe dzieła Jego życia, związane z działalnością naukową, architektoniczną, dydaktyczną i organizatorską, a także niezwykłe ślady, jakie pozostawił w umysłach i sercach swoich wychowanków, współpracowników i przyjaciół. Pozostają one żywym i pięknym dziedzictwem, wzbogacającym rozwój Jego umiłowanej Alma Mater, nauki i każdego, kto miał zaszczyt spotkać Profesora, na swojej życiowej drodze.

Uczelniana Sesja Kół Naukowych na PK – znamy tegorocznych laureatów

„Kształcenie kadry inżynierskiej dla branży pojazdów szynowych na Wydziale Mechanicznym Politechniki Krakowskiej”. Prof. Andrzej Szarata wziął udział w panelach dyskusyjnych, m.in. „Planowanie w transporcie z wykorzystaniem narzędzi wspierających podejmowanie decyzji”, organizowanej przez Centrum Unijnych Projektów Transportowych. Artur Górski ukończył studia w 2002 r.

Wkrótce konferencja „Podziemny Kraków – hydrologia na obszarze historycznego miasta”

  • Koncepcja udostępnienia Rodzinnych Ogrodów Działkowych polega na poprawie komunikacji, udrożnieniu i stworzeniu dodatkowych połączeń oraz wejść.
  • – Oczekiwania społeczne związane z budową metra są bardzo duże.
  • Tak stwarzamy szansę nie tylko na rozwój nauki, ale także na technologiczny skok europejskich firm, które będą korzystały z możliwości naszych zespołów badawczych i naszej infrastruktury – podkreśla rektor PK prof. Andrzej Szarata.
  • Na takie rozwiązanie czekają pacjenci mający defekty tkanki kostnej wywołane przez urazy czy choroby.

– Z naszej wiedzy wynika, że aktualnie nie ma w Polsce pojazdu, który jest stake plinko zaprojektowany tylko dla osób z niepełnosprawnościami. Nasz pojazd od podstaw został skonstruowany z myślą właśnie o ich potrzebach  – mówi  Adrian Starowicz, współtwórca pojazdu. Jest jak jaszczurka – mały, zwinny i dobrze adaptuje się do środowiska. “Lizard” to nowy elektryczny pojazd czterokołowy dla osób z niepełnosprawnościami, zaprojektowany przez studentów Politechniki Krakowskiej. Auto jest w trakcie testów, a młodzi konstruktorzy zapraszają do udziału w nich osoby z niepełnosprawnościami, które w przyszłości mogłyby użytkować innowacyjny pojazd. –  Służyłyby nam cennymi radami w kwestiach  sterowania oraz interfejsu pojazdu, wygody wjazdu i wyjazdu wózka do niego, umiejscowienia różnych przycisków, dźwigni – mówi Bartłomiej Romowicz, jeden z konstruktorów.

Noworoczne Spotkanie Szkół Doktorskich Polskich Uczelni Technicznych na PK

Za swój najlepszy projekt Krzysztof Trebunia-Tutka uznaje współczesny dwór polski w Tyńcu Małym pod Wrocławiem. Z kolei jego największa realizacja to drewniany Hotel Panorama w Mszczonowie, inspirowany tradycyjną architekturą mazowiecką. Niewątpliwe sukcesy prowadzące do umocnienia pozycji firmy w świecie – a także osiągnięcie najlepszych wyników sprzedaży w historii firmy, przyczyniły się do zaoferowania w 2022 roku Szymonowi Matyjaszkowi stanowiska prezesa zarządu w polskiej organizacji Hexagon. Za jeden z najważniejszych projektów w swojej karierze Szymon Matyjaszek uznaje budowę Laboratorium Ultraprecyzyjnych Pomiarów Współrzędnościowych Politechniki Krakowskiej, które udało się wyposażyć w światowej klasy urządzenia firmy Hexagon. Studia na Wydziale Mechanicznym Sławomir Kudzia ukończył w 2002 roku.

Tereny w Czyżynach, odpowiednio zagospodarowane i utrzymane, uważamy przede wszystkim za strategiczny rezerwuar inwestycyjny, konieczny do dalszego rozwoju badawczego i dydaktycznego. Stanowczo dementuję plotki, jakoby władze uczelni miały plany jakiejkolwiek zabudowy mieszkaniowej, deweloperskiej, hotelowej, w tym akademikami w Czyżynach. Z kolei na terenie kampusu PK w Czyżynach i posiadanych w tej części Krakowa nieruchomościach, stanowiących rezerwę strategiczną dla rozbudowy kampusu Uczelni, zaproponowaliśmy koncepcję pn. „Politechnika 2100” – przemyślany, odpowiedzialny, zrównoważony i urbanistycznie harmonijny plan zagospodarowania przestrzeni. Uwzględnia on wieloletni rozwój Uczelni (w perspektywie 20, 50, a nawet 100 lat) i oparty jest na precyzyjnie rozpoznanej, rzeczywistej wartości historycznej i przyrodniczej tej przestrzeni.

Ważne dyskusje o przyszłości i wyzwaniach dla inżynierii produkcji podczas jubileuszu KIP PAN

Będzie tematem kolejnych szkoleń – Można robić to tak, by przy remoncie jednego dużego obiektu zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt milionów złotych. Taki efekt udało się nam uzyskać – we współpracy z RZGW Kraków – serią specjalistycznych badań i optymalizacji decyzji w przypadku zapory Chańcza  – mówił Krzysztof Radzicki. W ramach projektu „Innowacyjny system z zastosowaniem pary mokrej do konwersji ciepła odpadowego na energię elektryczną” zespół badawczy planuje opracowanie systemu zawierającego implementację niestosowanych dotychczas termodynamicznych obiegów pary mokrej. W ramach projektu zostanie zaadaptowany i zmodyfikowany ekspander śrubowy.

相關文章